۱۳۹۱ مهر ۵, چهارشنبه

برگزاری "سمینار افغانستان" در شهر اسلو، ناروی - یکشنبه 30 سپتامبر 2012 ، با حضور نهادها، شخصیتها و دانشجویان افغانستانی مقیم ناروی، و شخصیتها و سازمانهای ناروژی مرتبط با افغانستان

سمینار افغانستان و موضوع خروج نیروهای ناروژی و ناتو، نگرانی های پس از سال 2014 در افغانستان
 
 
 
(مطلب زیر را که در رابطه با سمینار است، از  سایت "شورای صلح ناروی" به دری ترجمه نموده ام)
 
عنوان سمینار: زمانی که نیروهای نظامی (بین المللی) از افغانستان خارج شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
 نیروهای نظامی ناروی تا تاریخ اول اکتوبر 2012 از ولایت فاریاب افغانستان خارج خواهند شد. این به عنوان بخشی از خروج کامل نیروهای ناتو است که تا سال 2014 در حال اجرا است، یعنی پس از 10 سال حضور نظامی ناتو در افغانستان پایان می یابد.

"شورای صلح ناروی" و "مرکز صلح نانسن" هر دو با همکاری هم، سمیناری شامل سخنرانی، بحث و گفتگو، تبادل نظر و دیگر برنامه‌های فرهنگی در مورد افغانستان و نگرانی های بعد از خروج نیروهای ناتو، را روی دست دارند.

این دو نهاد به شرکت کنندگان علاقمند خوش آمدید گفته و علاقمند است خصوصاٌ نهادها/انجمنهای جوانان افغانستانی، جوانان افغانستانی، جنبشهای صلح، احزاب سیاسی جوانان و سازمانهایی که به نوعی مرتبط با افغانستان هستند، در این سمینار شرکت نمایند.
 
هدف از برگزاری این سمینار این است تا شرکت کنندگان این سمینار، بتوانند یک متن نامه تهیه نموده تا مقامات ناروی بعد از خروج نیروهای نظامی شان، چطور بتوانند نقش سازنده خود را در افغانستان انجام دهند، و همچنین شرکت کنندگان این سمینار چطور بتوانند در زمان نیاز پشتیانی و نقشهای شان را برای کمک به افغانستان در آینده ایفا کنند.


تاریخ مهلت تقاضا/درخواستِ شرکت کنندگان در سمینار: 26 سپتامبر 2012
(نیاز است تا درخواست کننده ی شرکت در سمینار، نام و احتمالاً نهاد/سازمان خود را به ایمیل آقای "کریستیان/شورای صلح ناروی" ایمیل نمایند تا برای سرویس غذا هماهنگی شود christian@norgesfredsrad.no )

برنامه های سمینار:

12.00-12.30 صرف غذای چاشت

12.30-14.00 سخنرانی و مقالات:
 
  • سخنران: تورون ویمپِلمان (انستیتوت کریستین میکل سِن CMI) : بررسی و نقدی به عقب از سال 2001 تا سال 2014 از حضور نروژ در افغانستان ، وضعیت امروز ولایت فاریاب
  • سخنران: هِلِنه آل هینریکسن (مؤسسه CARE ) : مؤسسه ی CARE برای ارتقای حقوق زنان کار می‌کند14.00-15.30 بحث و گفتگوها به صورت گروهی و عمومی
  • ترتیب بندی نامه
  • افغانستانی های خارج از کشور، جنبشهای صلح، سازمانهای امدادی، و سیاستمداران چطور می‌توانند بعد از سال 2014 به وظایف شان عمل نمایند؟
  • مقامات ناروی بعد از خروج نیروهای شان از افغانستان، چه مسئولیتی خواهند داشت؟

15.30-16.00 صرف چای و کیک، برنامه‌های فرهنگی
 
آدرس محل برگزاری سمینار:
Freds­hu­set, 7. eta­sje i Møl­ler­gata 12, Oslo
 
(جهت اطلاعات و هماهنگی های بیشتر با کریستیان از نهاد "شورای صلح ناروی" می توانید در تماس شوید)
 ۱ نظر: